Μεταξυ φιλων
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

TYFLH OMOSPONDIA

Πήγαινε κάτω

TYFLH OMOSPONDIA Empty TYFLH OMOSPONDIA

Δημοσίευση  pavlos Δευ Φεβ 16 2009, 22:42

Μετα απο τοσες προτασεις που εκανα προσωπικα προς την Βουλγαρικη Ομοσπονδια Μπιλιαρδου, εφτασα στο συμπερασμα οτι δυστυχως το διοικητικο συμβουλιο αποτελειται απο στενομυαλους ανθρωπους που δεν θελουν να μαθουν τιποτα.

Πριν απο τρια χρονια, οταν ολα τα κλαμπ στη Βουλγαρια χρησιμοποιουσαν τσοχες Β διαλογης και στη καλυτερη περιπτωση Ιβαν Σιμονισ 760, τους προτεινα να βαζουν στα τραπεζια τους την τσοχα ιβαν σιμονισ 860 που ειναι η καλυτερη τσοχα στο κοσμο και φυσικα η ακριβοτερη. Ομως σ αυτην τη τσοχα γινοντε ολα τα αξιολογα τουρνουα στο κοσμο. Περασαν λοιπον κατι χρονια μεχρι να καταλαβουν οτι επρεπε κι αυτοι να κανουν το ιδιο. φυσικα στην αρχη διαφωνουσαν ολοι ξεροντας οπως συνιθιζεται εδω τα παντα.
Πριν δυο χρονια σε συναντηση που ειχα με τον τοτε Προεδρο της Ομοσπονδιας, του εκανα μερικες ερωτησεις ευθεως προστα σε περιπου 30 ακροατες και αθλητες του μπιλιαρδου, στις οποιες και δεν μπορεσε να μου απαντησει. Η μια απ αυτες ηταν γιατι θελει να ειναι Προεδρος μιας Ομοσπονδιας οταν δεν εχει καμμια σχεση με το αθλημα και φυσικα δεν γνωριζει που ποναει αυτο το σπορ.Τελος παντων ακει τους εκανα μια προταση να γινοντε ολα τα τουρνουα της Ομοσπονδιας με επισιμη ενδυμασια, διαφορετικα να ξεχασουν την ιδεα του σπονσορα και της τηλεορασης. Μετα απο ενα χρονο το εφαρμωσαν κι αυτο, φυσικα σαν δικη τους ιδεα, αλλα δεν πειραζει. Σκοπος ειναι να παει μπροστα αυτο το σπορ.

Το ρεζουμε τωρα ειναι, οτι εδω και 3 χρονια τους λεω και επιμενω να γινουν κατηγοριες αθλητων, εστω και δυο μονο, για να μπορεσει να εξαπλωθει το αθλημα περισσοτερο, αλλα και για να γινοντε τα τουρνουα ποιο ευκολα μιας και γινοντε μεσα σε 2 μερες με πανω απο 120 αθλητες συμμετεχοντες. Αυτοι επιμενουν για μια ακομα φορα οτι δεν ειναι λογικο να γινει αυτο. Παρεπιπτοντως δεν υπαρχει αλλη Ομοσπονδια στο κοσμο που να λειτουργει με μια μονο κατηγορια. Σκεφτητε λοιπον εναν ανθρωπο που ζιγυζει 120 κιλα να παλευεει με ενα που ζιγθζει 50 κιλα. Πειτε μου τι ανταγωνισμος μπορει να υπαρχει και ποιοι θεατες θα παρακολουθησουν τον αγωνα.
Για παραδειγμα στο Χασκοβο που εχω το 2ο μαγαζι μου, εγινε το τουρνουα της Ομοσπονδιας με 120 περιπου αθλητες και σε δυο μερες δεν περασαν παραπανω απο 20 ανθρωποι να παρακολουθησουν τους αγωνες> ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ!! ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ!!!
Προσωπικα βρισκομαι στο χωρο των τουρνουα και των Ομοσπονδιων εδω και 34 χρονια. Ας ακουσουν επιτελους και μερικες ιδεες που δεν ειναι δικες μου, αλλα ειναι παγκοσμιες και δοκιμασμενες χρονια και χρονια.

Κλεινοντας εχω να πω μονον οτι οσο η Ομοσπονδια ειναι με παροπιδες, εγω δεν θα διαθετω κανενα απο τα μαγαζια μου για την διεξαξωξη Ομοσπονδιακων τουρνουα. Οποιος θελει να μαθει κατι (αφιλοκερδος ), εδω ειμαστε...

Παυλος Κικριλης
pavlos
pavlos
MASTER

Αριθμός μηνυμάτων : 326
Ημερομηνία εγγραφής : 27/03/2008
Ηλικία : 67
Τόπος : PLOVDIV

http://pavlos-story.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης